Dobre nawyki dla hormonów

01

Stosuj zróżnicowaną dietę

Obecnie uważa się, że najlepsza jest dieta typu śródziemnomorskiego o niskim indeksie glikemicznym. Przykłady produktów i ich indeksów znajdziesz tutaj.
Jest to dieta zgodna z założeniami Talerza zdrowego żywienia – Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

W przypadku chorób o podłożu autoimmunologicznym (np. choroba Hashimoto) można dodać elementy diety przeciwzapalnej, o której przeczytasz tutaj.

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej; „Zalecenia zdrowego żywienia”; https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/talerz-zdrowego-zywienia

02

Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu i wypoczynku

Dorosły człowiek powinien spać pomiędzy 7-9 godzin na dobę. Najlepiej kłaść się i wstawać o regularnych porach. Staraj się nie jeść i nie uprawiać wysiłku fizycznego do 2-3 godzin przed snem.

03

Unikaj stresu

Nadmierny stres może powodować wzrost stężenia hormonów stresu (np. kortyzolu i prolaktyny) oraz przyczyniać się do inicjacji chorób z autoagresji, np. choroby Hashimoto. Jeśli odczuwasz wysoki poziom stresu, staraj się stosować techniki relaksacyjne, sprawdź, co Cię odpręża (może to być spacer, zajęcia sportowe, spotkania z przyjaciółmi). W razie potrzeby zasięgnij pomocy specjalistów (psychologa, terapeuty).

04

Bądź aktywny!

Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna nie tylko pomaga utrzymać prawidłową masę ciała lub doprowadzić do jej redukcji, ale także wpływa korzystnie na naszą gospodarkę hormonalną, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych takich jak zawał serca, poprawia wrażliwość tkanek na insulinę, zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2.

05

Nie pal papierosów i unikaj alkoholu